Eventy

Zábřeh – Ples a premiéra Štyroch ročných období

Na plese v Zábřehu sme mali tú česť vystupovať aj pred dvoma rokmi. Rovnako ako pred tým, aj teraz sme boli všetci nadšení, keď sme sa dozvedeli, že aj tento rok môžeme do programu prispieť naším umením.

Medzinárodný športový ples práve v roku 2012 oslavoval svoje 10. výročie a tak sme sa rozhodli, že naše vystúpenie musí byť niečim výnimočné a originálne - skrátka niečo s čím Fandango ešte neprišlo! A tak sa nám v hlave začal rodiť nápady až vznikla celkom nová show, Štyri ročné obdobia, ktorá práve na tomto plese zažila svoju premiéru. Vystúpenie bolo iné aj v tom, že sme vystupovali takmer v plnej zostave a dokonca to nebolo ani čisto „dámske prevedenie“, na aké ste si zvykli za posledné roky, vďaka Hemishovi doplnené aj o mužský element.

Cestou sme okúsili ako chutí „zrada“ navigácie a tiež aké to je šoférovať po takej „zradnej“ zľadovatenej ceste. Po šťastnom príchode sme sa hneď pustili do príprav na našu premiéru. Práce bolo vyše hlavy, takže šaty a slávnostné topánky na nás museli ešte chvíľu v šatni počkať. Po odbití ôsmej hodiny tanečníci opustili parket (mimochodom, musíme podotknúť, že na tomto plese sa naozaj úžasne tancuje!) a vystúpenie sa mohlo začať! Svetlá, UV farby, ohňové plamienky a nezabudnuteľná vôňa pyra zaplavili celú miestnosť…

Po vystúpení prišli na radu slávnostné šaty, do ruky niečo dobré na pitie a do žalúdka výborná večera. K dobrej nálade tiež prispel tanec, ktorý sme si – ako je už spomenuté – všetci veľmi užili! Tešili sme sa z poukážky do kaviarne, teda z výhry, ktorú sme vyhrali v tombole, v ktorej boli mimochodom veľmi atraktívne ceny – ako napríklad prasačia hlava, úplne nový záchod, ale tiež luxusný víkendový pobyt. A to už nevravíme ani o hlavnej cene – malý, ešte voňavý skúter!

Po pretancovanej noci, sme sa na druhý deň prešli po uličkách Zábřehu (nie Záhřebu!) a niektorí sa vytešovali z čerstvo napadnutého snehu (Lenka s Paulínkou neodolali a postavili snehuliaka – nemal síce ani len pol metra, ale bol to snehuliak!). Na záver sme si ešte vybrali našu výhru v kaviarničke a takto povzbudení sme nastúpili do áut smer Slovensko. Bol to úžasný ples, sme radi, že sme sa mohli tak dobre zabaviť a ešte svojím programom prispieť k dobrej nálade. Ďakujeme!

Paulínka

Ukončenie nikdy nekončiacej ohňovej sezóny

Na tohtoročné Ukončenie pripadol magický dátum 11.11. 2011, z čoho sa viacerí, ako sa neskôr ukázalo, úplne zbytočne, obávali, že by Martin i na bielom koni mohol doraziť. Tento rok nás ale našťastie? minul.

Pri vežičke v Sade sa nás zišlo, myslím si, viac ako minulý rok, pri náhodnom spočítaní ľudí číslo prekročilo hodnotu 50 a pristavili sa i náhodne okoloidúci Angličania. Po počiatočnom len postávaní sa zapálili prvé ohne, ktoré nezhasli takmer po celý čas. Každý kto mohol, vedel alebo aspoň našiel odvahu, bral do rúk poi-ky, palice či laná a ukazoval čo vedel alebo nevedel.. Veľkú časť obecenstva síce tvorili známi a kamaráti, ale veľmi ma potešilo, že prišli i ľudia úplne neznámi a táto pomaly už tradícia sa začína celkom šíriť. Na záver sme síce na rozdiel od predchádzajúceho roku nezapaľovali lampióny šťastia, ale aspoň máme čo napraviť ďalší rok.

Čo dodať na záver i takto krátkeho príspevku? Malá príhoda.. potešilo ma, keď som náhodne stretla jednu účastníčku, ktorá ma ledva pozdravila a už sa pýtala, kedy bude Otvorenie ☺.

Lenka

Rožňovské ohňování 2011

Skupina Historika z Rožňova pod Radhoštem zorganizovala akciu známu pod menom Rožňovské ohňování, tento krát už jej šiesty ročník. My sme dorazili v pomerne malom množstve, pretože ako to už býva zvykom, keď už, tak poriadne a Baška mala ďalšiu akciu niekde na západe. V Rožňove sme sa stretli so starými známymi z Historiky i Magnisu. Eva a spol z Historiky nám veľmi vydýchnuť nedali a hneď sme sa pustili do nacvičovania spoločnej choreografie. To je už taká tradícia tiež, každý rok sa vytvorí spoločná choreografia z čo najväčšieho počtu účinkujúcich, vždy na nejakú špecifickú tému. Tento rok sme oslavovali Gagarinov let do vesmíru.

Gagarin a jeho pyrolet otvoril celý večer. Ľud z Historiky sa navliekol do čudesných kombinéz a vypustil Gagarina. Počas večera sme sa vystriedali na „pódiu“ mnohí, a môžem, podľa môjho názoru povedať, že každé vystúpenie bolo naozaj špecifické a jedinečné. Náš, nazvala by som ho taký živelný štýl (komentár jedného diváka, „holky tu vaši hudbu bych určite neposlouchal, ale tu to bylo dobrý ;)“) vystriedali Magnis so svojim skvelým Karnevalom, na ktorom by si zgustol hlavne odborník pre ich veľmi vysoké technické žonglovanie, rodinné Boca Fuego, u ktorých sme si vôbec neboli istí, čo bude nasledovať o pár chvíľ a čo všetko ešte zapália, žongléri David a Standa povyhadzovali do vzduchu čo sa dalo a Petr ma zase raz deptal s tým, čo dokáže s kontaktnou palicou.. Na záver sa predstavila vynikajúca Historika, ktorá má asi ako jediná skupina, čo poznám, aj svoju „omladinu“. Tvoria ju prevažne deti členiek Historiky a ich kamarátky. Žeby motivácia do budúcna?

Veľmi milým doplnením programu bolo zapojenie divákov. Rozdali sa im svietiace tyčinky, s ktorými mali kývať podľa toho, ako im usporiadatelia ukazovali. Ťažko sa to popisuje, asi ešte ťažšie predstavuje, ale skúste... Tma ako v rohu, jediné čo vidieť je obrovské množstvo svietiacich tyčiniek a všetky sa rovnako hýbu. Možno sa niekde i objaví video. Odporúčam pozrieť.

Na záver ešte tradičné záverečné predstavovačky skupín a ohňostroj a diváci šli domov (dúfam, že plní dojmov a zážitkov) a teraz sa len začala tá pravá party ;) Bohužiaľ sme nemali k dispozícii telocvičňu, takže sme sa museli zmestiť do stanu, čo myslím, že v konečnom dôsledku nikomu nevadilo. Okrem toho, stihli sme prebrať (asi každý s každým na milión spôsobov) momentálnu situáciu v žonglérskom svete, navzájom si zhodnotiť vystúpenia, objaviť budúcu francúzsku delikatesu a, bolo jednoducho úžasne.

Na záver by som sa Historike chcela ešte raz veľmi veľmi poďakovať za celé Fandango za to, že nás pozvali a už teraz si preventívne robíme bodky v diári na koniec septembra 2012.

Ps: fotky od členov detského fotoklubu Sedmikráska v Rožňove. viac fotiek nájdete v odkazoch na galérie na našej fb stránke.

Lenka

Ukončenie sezóny 2010

Po celkom vydarenom „otvorení“, ktoré sa konalo hneď v prvý deň nového roka, sme zorganizovali i jej ukončenie. Ukončenie je pomerne silné slovo, nakoľko pre žongléra a tanečníka či fire performera sezóna nikdy nekončí, ale pre „bežného“ človeka, u ktorého spojenie ohňa v našom podaní a zimy nevytvára úplne ideálnu predstavu, a tak to bola príležitosť načerpať trochu ohňovej energie pred blížiacou sa zimou.

Stretnutie sa konala na notoricky známom mieste, v Sade Janka Kráľa pri vežičke, kde nás, len tak mimochodom, nájdete počas letných alebo teplejších mesiacov pomerne často, pretože tam mávame tréningy. Asfaltová plocha okolo vežičky sa zaplnila pomerne rýchlo, zišli sa tu ako žongléri, tak i len prizerajúci, či už náhodne alebo cielene. Pri pokusoch o zrátanie sa počet ľudí pohyboval okolo čísla 50. Ľudí točiacich bolo síce pomenej, ale i tak asi nebolo momentu, kedy by okolo nejakého zúčastneného nelietali horiace poi, palica či laná. Okrem nás, Fandanga, sa zúčastnili i členovia iných bratislavských skupín a predviedli sa i kúsky rôznych choreografií. Ku koncu točiaco – horiacej časti si každý zobral niečo horiace a dali sme si spoločné, tzv. masové točenie. A na celkový záver sme spoločne zapálili lampióny šťastia a s tajnými želaniami napísanými na ich papierových stenách sme ich vypustili na večernú oblohu.

„Ukončenie“ ohňovej sezóny sa myslím vydarilo, ľudia odchádzali spokojní a zväčša s úsmevom na tvári. A o jedinečnom načasovaní svedčí fakt, že ešte v ten večer začalo snežiť a riadna zima nás neopustila až do jarných mesiacov.

Lenka